piano-black - en to pt translation catalogue (86 entries)

en: Archive for the &#8216;%s&#8217; Category
pt: Arquivo para a Categoria &#8216;%s&#8217;

en: Posts Tagged &#8216;%s&#8217;
pt: Postagens Etiquetadas &#8216;%s&#8217;

en: Archive for %s
pt: Arquivar para %s

en: F jS, Y
pt: Y/F/j

en: Author Archive
pt: Arquivos do Autor

en: Blog Archives
pt: Arquivos do Blog

en: By
pt: Por

en: Write comment
pt: Comentar

en: [ EDIT ]
pt: [EDITAR]

en: Read more
pt: Leia mais

en: 1 comment
pt: 1 comentário

en: % comments
pt: % comentários

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
pt: Desculpe, nada aqui.

en: Return top
pt: Para cima

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt: Protegido por senha. Insira-a para ver os comentários.

en: Comments RSS
pt: RSS dos Comentários

en: Comments
pt: Comentários

en: Trackbacks are closed.
pt: Trackbacks encerrados.

en: No comments yet.
pt: Ainda sem comentários.

en: TrackBack URL
pt: URL de Trackback

en: Trackback from :
pt: Trackback de:

en: No trackbacks yet.
pt: Ainda sem trackbacks

en: Comments are closed.
pt: Comentários encerrados.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
pt: Você deve <a href="%s">estar registrado</a> para comentar.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
pt: Registrado(a) como <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Log out of this account
pt: Sair desta conta

en: Log out
pt: Sair

en: NAME
pt: NOME

en: ( required )
pt: (requerido)

en: - will not be published -
pt: - não será publicado -

en: Submit Comment
pt: Enviar Comentário

en: Theme Options
pt: Opções do Tema

en: Theme options have been saved.
pt: Opções do tema gravadas.

en: Piano Black Options
pt: Opções de Piano Black

en: Save Changes
pt: Gravar mudanças

en: Check if you would like to use original image for logo instead of using plain text.<br />( Don't forget to upload image to, wp-content/themes/pianoblack/img/ )
pt: Marque se há vontade de usar outra imagem de logotipo.<br />(Não esqueça de colocar uma imagem em wp-content/themes/pianoblack/img/)

en: Yes
pt: Sim

en: Write your logo file name.
pt: Escreva o nome de arquivo do logotipo.

en: Show Information on sidebar.
pt: Mostrar Informação na barra lateral.

en: Information title.
pt: Título da informação.

en: Information contents. ( HTML tag is available. )
pt: Conteúdo das informações. (Tags HTML disponíveis.)

en: Check if you would like to use Custom Navigation Menus in WordPress 3.0.
pt: Marque se desejar usar os Menus de Navegação Personalizada no Wordpress 3.0.

en: Header menu.
pt: Menu do cabeçalho.

en: Use pages for header menu.
pt: Use páginas para o menu do cabeçalho.

en: Use categories for header menu.
pt: Use categorias para o menu do cabeçalho.

en: Exclude Pages<br />(Page ID's you don't want displayed in your header navigation. Use a comma-delimited list, eg. 1,2,3)
pt: Omitir Páginas<br />(IDs de páginas a serem omitidas do cabeçalho de navegação. Use uma lista delimitada por vírgulas, por ex. 1,2,3)

en: Exclude Categories<br />(Category ID's you don't want displayed in your header navigation. Use a comma-delimited list, eg. 1,2,3)
pt: Omitir Categorias<br />(IDs de categorias a serem omitidas do cabeçalho de navegação. Use uma lista delimitada por vírgulas, por ex. 1,2,3)

en: Show search on header.
pt: Mostrar busca no cabeçalho.

en: Use <a href="http://www.google.com/cse/">Google Custom Search</a><br />(If you check this option,don't forget to write your Google Custom Search ID below.)
pt: Usar <a href="http://www.google.com/cse/">Google Custom Search</a><br />(Ao usar esta opção, não esqueça de escrever sua ID do Google Custom Search abaixo.)

en: Input your Google Custom Search ID.
pt: Insira sua ID do Google Search Custom.

en: Show rss on header.
pt: Mostrar RSS no cabeçalho.

en: Show Twitter button on header.
pt: Mostrar botão do Twitter no cabeçalho.

en: Write your Twitter URL.
pt: Escreve sua URL no Twitter.

en: Show author.
pt: Mostrar autor.

en: Post meta.
pt: Metadados da postagem.

en: Show category.
pt: Mostrar categoria.

en: Show tag.
pt: Mostrar etiqueta.

en: Show next preview post at the bottom of single post page.
pt: Mostrar previsão da próxima postagem ao final de uma postagem simples.

en: Show time on comment.
pt: Mostrar data no comentário.

en: Use Pager.
pt: Usar Paginador.

en: Use normal style next-previous link.
pt: Usar estilo de ligação anterior-próximo.

en: Check if you want to show Return top link.
pt: Marque se desejar mostrar uma ligação para retorno ao topo da página.

en: Show Return top link.
pt: Mostrar a ligação de retornar.

en: REPLY
pt: RESPONDER

en: QUOTE
pt: CITAR

en: EDIT
pt: EDITAR

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: Comentário aguardando moderação.

en: HOME
pt: PRINCIPAL

en: Search from this blog.
pt: Buscar neste blog.

en: Search
pt: Buscar

en: Entries RSS
pt: Entradas RSS

en: &laquo; Previous
pt: &laquo; Anterior

en: Next &raquo;
pt: Próximo &raquo;

en: Newer Entries
pt: Entradas Recentes

en: Older Entries
pt: Entradas Antigas

en: Search results for
pt: Buscar resultados para

en:  hit
pt:  acertos

en: Posted in
pt: Posto em

en: INFORMATION
pt: INFORMAÇÃO

en: Change this sentence and title from admin Theme option page.
pt: Mudar esta frase e título na página de opção de Temas do administrador.

en: RECENT ENTRY
pt: ENTRADA RECENTE

en: CATEGORY
pt: CATEGORIA

en: ARCHIVES
pt: ARQUIVOS

en: LINKS
pt: LIGAÇÕES

en: Theme designed by <a href="http://www.mono-lab.net/">mono-lab</a>
pt: Tema feito por <a href="http://www.mono-lab.net/">mono-lab</a>

en: Powered by <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>
pt: Proporcionado por <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>
