piano-black - en to ja translation catalogue (87 entries)

en: Archive for the &#8216;%s&#8217; Category
ja: カテゴリー : %s

en: Posts Tagged &#8216;%s&#8217;
ja: タグ : %s

en: Archive for %s
ja: %s の記事

en: F jS, Y
ja: Y年 n月 j日

en: F, Y
ja: Y年 n月

en: Y
ja: Y年

en: Author Archive
ja: 投稿者のアーカイブ

en: Blog Archives
ja: ブログアーカイブ

en: By
ja: 投稿者 :

en: Write comment
ja: コメントを書く

en: [ EDIT ]
ja: [ 編集 ]

en: Read more
ja: 続きを読む

en: 1 comment
ja: コメント ( 1 )

en: % comments
ja: コメント ( % )

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
ja: 該当する記事は見つかりませんでした。

en: Return top
ja: TOP

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを閲覧するにはパスワードを入力してください。

en: Comments RSS
ja: コメントフィード

en: Comments
ja: コメント

en: Trackbacks
ja: トラックバック

en: Trackbacks are closed.
ja: この記事へのトラックバックは閉じられています。

en: No comments yet.
ja: コメントはまだありません。

en: TrackBack URL
ja: トラックバック URL

en: Trackback from :
ja: トラックバック先 :

en: No trackbacks yet.
ja: トラックバックはまだありません。

en: Comments are closed.
ja: この記事へのコメントは閉じられています。

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
ja: コメントするには、 <a href="%s">[ ログイン ]</a> する必要があります。

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> としてログインしています。

en: Log out of this account
ja: このアカウントからログアウトする。

en: Log out
ja: ログアウト

en: NAME
ja: 名前

en: ( required )
ja: ( 必須 )

en: E-MAIL
ja: メールアドレス

en: - will not be published -
ja: - 非公開 -

en: URL
ja: ウェブサイト

en: Submit Comment
ja: コメントを送信する

en: Theme Options
ja: Pianoblackオプション設定

en: Theme options have been saved.
ja: オプションは更新されました。

en: Piano Black Options
ja: Piano black　オプション設定画面

en: Save Changes
ja: 設定を保存する

en: Check if you would like to use original image for logo instead of using plain text.<br />( Don't forget to upload image to, wp-content/themes/pianoblack/img/ )
ja: ブログのタイトルに画像を使いたい場合は、下にチェックを入れてください。<br />注意：必ず画像を、wp-content/themes/pianoblack/img/ にアップロードし、下にアップロードした画像名をご記入ください。

en: Yes
ja:  表示する

en: Write your logo file name.
ja: ロゴの名前を拡張子を含めてこちらに記入してください。　（例：logo.gif）

en: Show Information on sidebar.
ja: サイドバーにインフォメーションを表示する　（表示しない場合はチェックをはずしてください。）

en: Information title.
ja: インフォメーションのタイトル

en: Information contents. ( HTML tag is available. )
ja: インフォメーションの内容 ( 無記入の場合は、代替テキストが表示されます )<br />※ HTMLタグを使用することができます。

en: Check if you would like to use Custom Navigation Menus in WordPress 3.0.
ja: WordPress3.0のカスタムメニューを使いたい場合は、下にチェックを入れてください。<br />カスタムメニューは外観項目から設定できます。

en: Header menu.
ja: ページ上部のメニュー

en: Use pages for header menu.
ja: ページを使用する

en: Use categories for header menu.
ja: カテゴリーを使用する

en: Exclude Pages<br />(Page ID's you don't want displayed in your header navigation. Use a comma-delimited list, eg. 1,2,3)
ja: ヘッダーメニューから除外するページ<br />（除外するページのＩＤを半角数字で記入してください。複数有る場合は、半角カンマ「,」で区切ってください。記入例： 1,2,3 ）

en: Exclude Categories<br />(Category ID's you don't want displayed in your header navigation. Use a comma-delimited list, eg. 1,2,3)
ja: ヘッダーメニューから除外するカテゴリー<br />（除外するカテゴリーのＩＤを半角数字で記入してください。複数有る場合は、半角カンマ「,」で区切ってください。記入例： 1,2,3 ）

en: Show search on header.
ja: 検索欄をヘッダーに表示する

en: Use <a href="http://www.google.com/cse/">Google Custom Search</a><br />(If you check this option,don't forget to write your Google Custom Search ID below.)
ja: <a href="http://www.google.com/cse/">Google カスタム検索</a>を利用する<br />(もし利用する場合は、下のID欄にIDをご記入ください。)

en: Input your Google Custom Search ID.
ja: Googleカスタム検索のIDをご記入ください。

en: Show rss on header.
ja: RSSボタンをヘッダーに表示する

en: Show Twitter button on header.
ja: Twitterボタンをヘッダーに表示する

en: Write your Twitter URL.
ja: あなたのTwitter URL をこちらに記入してください。

en: Show author.
ja: 投稿者を表示する

en: Show border aroud image in post area.
ja: 投稿欄の画像に枠線を付ける。

en: Post meta.
ja: 投稿記事の下に表示する情報

en: Show category.
ja: カテゴリーを表示する

en: Show tag.
ja: タグを表示する

en: Show next preview post at the bottom of single post page.
ja: 次の記事、前の記事をシングルページの下部に表示する。

en: Show time on comment.
ja: コメントに時間を表示する。

en: Page navi type.
ja: ページナビゲーションの種類

en: Use Pager.
ja: ページナビを使用する。

en: Use normal style next-previous link.
ja: 通常のリンク （ 次のページ ・ 前のページ ） を使用する。

en: Check if you want to show Return top link.
ja: 右下に「ページ上部へ移動する」を表示する。

en: Show Return top link.
ja: 表示する

en: REPLY
ja: 返信

en: QUOTE
ja: 引用

en: EDIT
ja: 編集

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは管理人の承認待ちです。（ あなた以外の人には表示されていません。 ）

en: HOME
ja: ホーム

en: Google Search
ja: Google検索

en: Search from this blog.
ja: 検索する

en: Search
ja: サイト内検索

en: Entries RSS
ja: 投稿RSS

en: &laquo; Previous
ja: &laquo; 前のページ

en: Next &raquo;
ja: 次のページ &raquo;

en: Newer Entries
ja: 新しい記事

en: Older Entries
ja: 以前の記事

en: Search results for
ja: 検索結果

en:  hit
ja: 件

en: Posted in
ja: カテゴリー :

en: Change this sentence and title from admin Theme option page.
ja: ここの文章と上に表示されているタイトルは管理画面の、 「 Pianoblackオプション設定 」 から変更してください。
