piano-black - en to it translation catalogue (75 entries)

en: Archive for the &#8216;%s&#8217; Category
it: Archiviato nella categoria &#8216;%s&#8217;

en: Posts Tagged &#8216;%s&#8217;
it: Articoli scritti &#8216;%s&#8217;

en: Archive for %s
it: Archivio di

en: F jS, Y
it: j F Y

en: F, Y
it: F Y

en: Author Archive
it: Archivio dell'autore

en: Blog Archives
it: Archivio del sito

en: By
it: Da

en: Write comment
it: Scrivi un commento

en: [ EDIT ]
it: [ MODIFICA ]

en: Read more
it: Leggi tutto

en: 1 comment
it: 1 commento

en: % comments
it: % commenti

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
it: Ci dispiace, ma quello che cerchi non e qui

en: Return top
it: Torna su

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
it: Questo post e protetto da password. Inserisci la password per visualizzare i commenti

en: Comments RSS
it: Commenti RSS

en: Comments
it: Commenti

en: No comments yet.
it: Nessun commento

en: TrackBack URL
it: URL del TrackBack

en: Trackback from :
it: TrackBack da :

en: No trackbacks yet.
it: Nessun Trackback

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
it: Effettuare il <a href="%s">login</a> per scrivere un commento.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
it: Registrato come <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Log out of this account
it: Log out

en: NAME
it: NOME

en: ( required )
it: ( obbligatorio )

en: - will not be published -
it: - non sara pubblicata -

en: Submit Comment
it: Scrivi un commento

en: Current Theme Options
it: Opzioni del tema

en: Piano Black Options
it: Opzioni di Piano Black

en: Check if you would like to use image for logo.<br />Replace your original image with pianoblack / img / logo.gif<br />Adjust position in style.css line 54
it: Selezionare se si vuole utilizzare un'immagine come logo.<br />Sostituire l'immagine di Piano Black con la propria, modificando il percorso --> pianoblack / img / logo.gif<br />Modificare la posizione nel foglio di stile --> style.css line 54

en: Yes
it: Si

en: Show Information on sidebar.
it: Mostra le informazioni nella colonna laterale.

en: Information title.
it: Titolo del campo informazioni.

en: Information contents. ( HTML tag is available. )
it: Contenuto del campo informazioni. ( i tag HTML sono attivati).

en: Header menu.
it: Menu della testata.

en: Use pages for header menu.
it: Visualizzare i titoli delle pagine nel menu della testata

en: Use categories for header menu.
it: Visualizzare le categorie degli articoli nel menu della testata.

en: Exclude Pages<br />(Page ID's you don't want displayed in your header navigation. Use a comma-delimited list, eg. 1,2,3)
it: Escudi pagine<br />(Inserire l'ID dell'articolo che non si vuole visualizzare nel menu della testata. Usare un elenco delimitato da virgole, es. 1,2,3)

en: Exclude Categories<br />(Category ID's you don't want displayed in your header navigation. Use a comma-delimited list, eg. 1,2,3)
it: Escudi categorie<br />(Inserire l'ID della categoria che non si vuole visualizzare nel menu della testata. Usare un elenco delimitato da virgole, es. 1,2,3)

en: Show rss on header.
it: Mostra RSS nella testata

en: Show search on header.
it: Mostra la ricerca nella testata

en: Input your Google Custom Search ID.
it: Inserisci il tuo Google Custom Search ID.

en: Show author.
it: Mostra autore.

en: Post meta.
it: Scrivi metatag.

en: Show category.
it: Mostra categoria.

en: Show tag.
it: Mostra tag.

en: Page navi type.
it: Tipo Page navi.

en: Use Pager.
it: Usa Paginazione.

en: Use normal style next-previous link.
it: Usa lo stile next-previous

en: Check if you want to show Return top link.<br />( NOTICE : Return top link does not work on IE6. )
it: Selezionare se si vuole mostrare il pulsante laterale fisso "Return Top".<br />( NB: Il pulsante non funziona con IE6.)

en: Show Return top link.
it: Mostra il pulsante laterale fisso "Return Top"

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: REPLY
it: RISPONDI

en: QUOTE
it: QUOTA

en: EDIT
it: MODIFICA

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il commento e in corso di moderazione

en: Entries RSS
it: Sottoscrivi RSS

en: RSS FEED
it: FEED RSS

en: Search from this blog.
it: Cerca in questo sito.

en: Search
it: Cerca

en: &laquo; Previous
it: &laquo; Precedente

en: Next &raquo;
it: Successivo &raquo;

en: Newer Entries
it: Ultime discussioni

en: Older Entries
it: Discussioni archiviate

en: Search results for
it: Risultati della ricerca per

en: Posted in
it: Scritto in

en: [ READ MORE ]
it: [ LEGGI TUTTO ]

en: INFORMATION
it: INFORMAZIONI

en: Change this sentence and title from admin Theme option page.
it: Modifica questa frase e il titolo nelle opzioni del tema.

en: RECENT ENTRY
it: ULTIME DISCUSSIONI

en: CATEGORY
it: CATEGORIE

en: ARCHIVES
it: ARCHIVIO

en: Theme designed by <a href="http://www.mono-lab.net/">mono-lab</a>
it: Theme creato da <a href="http://www.mono-lab.net/">mono-lab</a>
