piano-black - en to fr translation catalogue (78 entries)

en: Archive for the &#8216;%s&#8217; Category
fr: Archives pour la categorie &#8216;%s&#8217;

en: Posts Tagged &#8216;%s&#8217;
fr: Articles taggues &#8216;%s&#8217;

en: Archive for %s
fr: Archives pour %s

en: F jS, Y
fr: l j F Y

en: Author Archive
fr: Archives Auteur

en: Blog Archives
fr: Archives du Blog

en: By
fr: Par

en: Write comment
fr: Ecrire commentaire

en: [ EDIT ]
fr: [Modifier]

en: Read more
fr: Lire Plus

en: 1 comment
fr: 1 commentaire

en: % comments
fr: % commentaires

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
fr: Desole, mais vous cherchez quelque chose qui n'est pas ici.

en: Return top
fr: Haut de Page

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr: Cet article est protege par un mot de passe. Entrez le pour voir les commentaires.

en: Comments RSS
fr: RSS des Commentaires

en: Comments
fr: Commentaires

en: No comments yet.
fr: Pas encore de commentaires.

en: TrackBack URL
fr: URL de Trackback

en: Trackback from :
fr: Trackback via :

en: No trackbacks yet.
fr: Pas encore de Trackbacks.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
fr: Vous devez etre <a href="%s">connecte</a> pour laisser un commentaire.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
fr: Connecte en tant que <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Log out of this account
fr: Deconnexion de ce compte

en: Log out
fr: Deconnexion

en: NAME
fr: NOM

en: ( required )
fr: ( requis )

en: E-MAIL
fr: EMAIL

en: - will not be published -
fr: - ne sera pas publie -

en: Submit Comment
fr: Envoyer commentaire

en: Current Theme Options
fr: Options du theme actuel

en: Piano Black Options
fr: Options de Piano Black

en: Check if you would like to use image for logo.<br />Replace your original image with pianoblack / img / logo.gif<br />Adjust position in style.css line 54
fr: Cochez si vous voulez utiliser une image comme logo. <br /> Placez votre image dans pianoblack / img / logo.gif <br /> Ajustez la position dans style.css ligne 54

en: Yes
fr: Oui

en: Show Information on sidebar.
fr: Montrer information dans la sidebar

en: Information title.
fr: Titre Information.

en: Information contents. ( HTML tag is available. )
fr: Contenu Information (HTML autorise)

en: Use pages for header menu.
fr: Utiliser les pages dans le header menu.

en: Use categories for header menu.
fr: Utiliser categories dans le header menu.

en: Exclude Pages<br />(Page ID's you don't want displayed in your header navigation. Use a comma-delimited list, eg. 1,2,3)
fr: Exclure pages<br />(ID des pages que vous ne voulez pas voir dans le menu du header, separes par une virgule, ex : 1,2,3)

en: Exclude Categories<br />(Category ID's you don't want displayed in your header navigation. Use a comma-delimited list, eg. 1,2,3)
fr: Exclure Categories<br />(ID des categories que vous ne voulez pas voir dans le menu du header, separes par une virgule, ex : 1,2,3)

en: Show rss on header.
fr: Montrer RSS dans le header.

en: Show search on header.
fr: Montrer recherche dans le header.

en: Use <a href="http://www.google.com/cse/">Google Custom Search</a><br />(If you check this option,don't forget to write your Google Custom Search ID below.)
fr: Utiliser <a href="http://www.google.com/cse/">Recherche Google Personalisee</a><br />(Si vous cochez cette option, n'oubliez pas d'inscrire votre ID de Recherche Google Personalisee.)

en: Input your Google Custom Search ID.
fr: Inserez votre ID de Recherche Google Personalisee.

en: Show author.
fr: Afficher auteur.

en: Post meta.
fr: Meta du Post.

en: Show category.
fr: Affichez categorie.

en: Show tag.
fr: Afficher Tag.

en: Show time on comment.
fr: Afficher l'heure dans le commentaire

en: Use Pager.
fr: Utiliser la Pagination.

en: Use normal style next-previous link.
fr: Utiliser le style normal pour les liens suivant-precedent.

en: Check if you want to show Return top link.<br />( NOTICE : Return top link does not work on IE6. )
fr: Cochez si vous voulez afficher le lien vers le Haut de Page.<br /> ( NB : Lien non fonctionnel sur IE6 )

en: Show Return top link.
fr: Afficher le lien Haut de Page.

en: Save Changes
fr: Sauvegarder

en: REPLY
fr: REPONDRE

en: QUOTE
fr: CITER

en: EDIT
fr: MODIFIER

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de validation.

en: HOME
fr: ACCUEIL

en: Entries RSS
fr: Articles RSS

en: RSS FEED
fr: FLUX RSS

en: Google Search
fr: Recherche Google

en: Search from this blog.
fr: Rechercher dans le blog

en: Search
fr: Rechercher

en: &laquo; Previous
fr: &laquo; Precedent

en: Next &raquo;
fr: Suivant &raquo;

en: Newer Entries
fr: Articles plus recents

en: Older Entries
fr: Articles plus Anciens

en: Search results for
fr: Resultats de recherche pour

en: Posted in
fr: Publie dans

en: [ READ MORE ]
fr: [ LIRE PLUS ]

en: Change this sentence and title from admin Theme option page.
fr: Changez cette phrase et le titre dans la page d'options de l'administration du theme

en: RECENT ENTRY
fr: ARTICLES RECENTS

en: CATEGORY
fr: CATEGORIES

en: LINKS
fr: LIENS

en: Theme designed by <a href="http://www.mono-lab.net/">mono-lab</a>
fr: Design du theme par <a href="http://www.mono-lab.net/">mono-lab</a>.

en: Powered by <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>
fr: Propulse par <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>. Traduit par <a href="http://www.wolforg.eu/">Wolforg</a>.
