piano-black - en to cs translation catalogue (79 entries)

en: Archive for the &#8216;%s&#8217; Category
cs: Archiv pro  &#8216;%s&#8217; kategorii

en: Posts Tagged &#8216;%s&#8217;
cs: Příspěvek označen &#8216;%s&#8217;

en: Archive for %s
cs: Archiv pro

en: Author Archive
cs: Autorův archiv

en: Blog Archives
cs: Archivy blogu

en: By
cs: Od

en: Write comment
cs: Napsat komentář

en: [ EDIT ]
cs: [ EDITOVAT ]

en: Read more
cs: Číst více

en: 1 comment
cs: 1 komentář

en: % comments
cs: % komentářů

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
cs: Je mi líto, ale hledáte zde něco, co tu není.

en: Return top
cs: Zpět nahoru

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
cs: Tento článek je chráněn heslem. Pro zobrazení komentářů zadejte prosím heslo.

en: Comments RSS
cs: Komentáře RSS

en: Comments
cs: Komentáře

en: Trackbacks are closed.
cs: Trackbacky jsou zavřené.

en: No comments yet.
cs: Zatím žádné komentáře.

en: TrackBack URL
cs: Trackback URL

en: Trackback from :
cs: Trackback od:

en: No trackbacks yet.
cs: Zatím žádné trackbacky

en: Comments are closed.
cs: Komentáře jsou zavřené.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
cs: Musíte být <a href="%s">přihlášen</a>, abyste mohl napsat komentář.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
cs: Přihlášen jako <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Log out of this account
cs: Odhlásit se

en: Log out
cs: Odhlásit se

en: NAME
cs: JMÉNO

en: ( required )
cs: ( vyžadováno )

en: - will not be published -
cs: - nebude zveřejněno -

en: Submit Comment
cs: Potvrdit komentář

en: Current Theme Options
cs: Součásné možnosti šablony

en: Piano Black Options
cs: Možnosti Piano Black

en: Check if you would like to use image for logo.<br />Replace your original image with pianoblack / img / logo.gif<br />Adjust position in style.css line 54
cs: Označte, jestli chcete použít obrázek jako logo.<br />Nahrajte svůj vlastní obrázek místo pianoblack / img / logo.gif<br />Přizpůsobte v style.css line 54

en: Yes
cs: Ano

en: Show Information on sidebar.
cs: Zobrzit informace na sidebaru.

en: Information title.
cs: Nadpis informací

en: Information contents. ( HTML tag is available. )
cs: Obsah informací. ( HTML tagy jsou povoleny. )

en: Header menu.
cs: Header menu

en: Use pages for header menu.
cs: Použít stránky jako header menu.

en: Use categories for header menu.
cs: Použít kategorie jako header menu.

en: Exclude Pages<br />(Page ID's you don't want displayed in your header navigation. Use a comma-delimited list, eg. 1,2,3)
cs: Vyloučit stránky<br />(ID stránky, kterou nechcete zobrazit v navigaci headeru. Použijte čárkou oddělený seznam, například 1,2,3)

en: Exclude Categories<br />(Category ID's you don't want displayed in your header navigation. Use a comma-delimited list, eg. 1,2,3)
cs: Vyloučit kategorie<br />(ID kategorie, kterou nechcete zobrazit v navigaci headeru. Použijte čárkou oddělený seznam, například 1,2,3)

en: Show rss on header.
cs: Zobrazit RSS v headeru.

en: Show search on header.
cs: Zobrazit Hledání v headeru.

en: Use <a href="http://www.google.com/cse/">Google Custom Search</a><br />(If you check this option,don't forget to write your Google Custom Search ID below.)
cs: Použijte <a href="http://www.google.com/cse/">Vlastní Vyhledávač Google</a><br />(Pokud souhlasít s touto možností, nezapomeňte napsat níže vaše ID Vlastního Vyhledávače Google.)

en: Input your Google Custom Search ID.
cs: Vložte vaše ID Vlastního Vyhledávače Google

en: Show author.
cs: Ukázat autora

en: Post meta.
cs: Zveřejnit meta.

en: Show category.
cs: Ukaázat kategorii

en: Show tag.
cs: Ukázat tag.

en: Show time on comment.
cs: Zobrazit čas u komentáře.

en: Page navi type.
cs: Typ navigace stránky.

en: Use Pager.
cs: Použít pager.

en: Check if you want to show Return top link.<br />( NOTICE : Return top link does not work on IE6. )
cs: Označte, jestli chcete zobrazit odkaz Zpět nahoru link.<br />( Upozornění: Odkaz Zpět nahoru nefunguje pod IE6. )

en: Show Return top link.
cs: Zobrazit

en: Save Changes
cs: Uložit změny

en: REPLY
cs: ODPOVĚDĚT

en: QUOTE
cs: CITOVAT

en: EDIT
cs: EDITOVAT

en: Your comment is awaiting moderation.
cs: Váš komentář čeká na schválení.

en: HOME
cs: DOMŮ

en: Entries RSS
cs: RSS Příspěvků

en: RSS FEED
cs: RSS ČTEČKA

en: Google Search
cs: Hledat přes Google

en: Search from this blog.
cs: Hledat na tomto blogu.

en: Search
cs: Hledat

en: &laquo; Previous
cs: &laquo; Předchozí

en: Next &raquo;
cs: Další &raquo;

en: Newer Entries
cs: Novější příspěvky

en: Older Entries
cs: Starší příspěvky

en: Search results for
cs: Hledat výsledky pro

en: Posted in
cs: Zvěřejněno

en: [ READ MORE ]
cs: [ ČTĚTE VÍCE ]

en: INFORMATION
cs: INFORMACE

en: Change this sentence and title from admin Theme option page.
cs: Změňte tuto větu a nadpis pomocí Správ šablon v administraci.

en: RECENT ENTRY
cs: POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

en: CATEGORY
cs: KATEGORIE

en: ARCHIVES
cs: ARCHIV

en: LINKS
cs: ODKAZY
